Bez kategorii

Czy komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę?


Tak, komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, ale tylko w pewnym zakresie. Zgodnie z art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik może zająć wynagrodzenie za pracę w wysokości:

  • 50%, jeżeli egzekucja dotyczy należności innych niż alimenty;
  • 60%, jeżeli egzekucja dotyczy należności alimentacyjnych.

Przeczytaj również: Co to jest abolicja podatkowa?

Sprawdź naszą ofertę wirtualne biuro Kraków

Oprócz tego, komornik nie może zająć kwoty wolnej od potrąceń, która w 2023 roku wynosi 3010 zł brutto. Kwota wolna od potrąceń jest zmniejszana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę następuje na podstawie tytułu wykonawczego, który jest wydawany przez sąd lub inny organ uprawniony do egzekucji. Tytułem wykonawczym może być na przykład wyrok sądu, nakaz zapłaty, tytuł egzekucyjny wystawiony przez komornika lub inny dokument stwierdzający obowiązek zapłaty.

Po otrzymaniu tytułu wykonawczego, komornik przesyła go do pracodawcy dłużnika. Pracodawca jest zobowiązany do potrącenia z wynagrodzenia dłużnika należnej kwoty i wpłacenia jej komornikowi.

W przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę, pracownik ma prawo złożyć do komornika wniosek o rozłożenie należności na raty. Komornik może wyrazić zgodę na rozłożenie należności na raty, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.

Podsumowując, komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, ale tylko w określonym zakresie. Pracownik ma prawo do kwoty wolnej od potrąceń, która w 2023 roku wynosi 3010 zł brutto.

Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

Komornik nie może zająć wynagrodzenia w następujących przypadkach:

  • Jeżeli egzekucja dotyczy należności alimentacyjnych, komornik nie może zająć żadnej części wynagrodzenia. Kwota wolna od potrąceń w przypadku egzekucji alimentów nie obowiązuje.
  • Jeżeli wynagrodzenie jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika i jego rodziny, komornik może zająć tylko część wynagrodzenia, która pozostawi dłużnikowi środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Komornik może ustalić, czy wynagrodzenie jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika i jego rodziny, na podstawie informacji od dłużnika, pracodawcy lub innych osób.
  • Jeżeli egzekucja dotyczy wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze czasu, komornik może zająć tylko część wynagrodzenia, która odpowiada proporcjonalnemu wymiarowi czasu pracy.
  • Jeżeli egzekucja dotyczy wynagrodzenia za pracę, które jest wypłacane w ratach, komornik może zająć tylko jedną ratę.

W przypadku zajęcia wynagrodzenia, dłużnik ma prawo złożyć do komornika wniosek o rozłożenie należności na raty. Komornik może wyrazić zgodę na rozłożenie należności na raty, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.

Podsumowując, komornik nie może zająć wynagrodzenia w następujących przypadkach:

  • Jeżeli egzekucja dotyczy należności alimentacyjnych.
  • Jeżeli wynagrodzenie jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika i jego rodziny.
  • Jeżeli egzekucja dotyczy wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze czasu.
  • Jeżeli egzekucja dotyczy wynagrodzenia za pracę, które jest wypłacane w ratach.

W przypadku zajęcia wynagrodzenia, dłużnik ma prawo złożyć do komornika wniosek o rozłożenie należności na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *